Ile kosztuje strona www? Szybko, tanio i…dobrze?

Dodane przez | 31 marca 2011 o godzinie 15:21 | 4 komentarze | Okiem programisty, To skomplikowane! | Tagi: , ,

Pytanie o cenę strony www, zwykle spotyka się z powtarzanym jak mantra stwierdzeniem: „każde zlecenie wyceniamy indywidualnie”. Tylko niewielki ułamek firm, prezentuje swój oficjalny cennik usług. Czy cena wykonania strony www jest pewnego rodzaju tabu? Czymś o czym powinniśmy rozmawiać tylko w kręgach klient – firma?

Od czego zależy wycena, czyli strona stronie nie równa.

Kłopot przy budowaniu oficjalnego cennika dla projektów stron internetowych, wynika głównie z niekończącej się ilości możliwych kombinacji wariantów tych usług. O ile każdemu klientowi zapewniamy projekty na najwyższym poziomie, tak kwestia funkcjonalności jest parametrem zmiennym. Jednak przeglądając branżowe oferty możemy spotkać się z następującą próbą prezentacji cennika:

Wzór wyceny:
koszt strony głównej + cena za podstronę*ich ilość.

Nie potrafię sobie jednak wyobrazić jak zastosować takie kalkulacje w praktyce. Wyobrażam sobie natomiast niezadowolenie klientów, którzy płacą taką samą stawkę za zbudowanie podstrony galerii czy formularza zamówienia, jak za kilka innych podstron, różniących się między sobą jedynie tekstem.

Najpierw parametry i funkcjonalność, a potem wycena.
Dokładna wycena, która będzie zarówno satysfakcjonująca dla klienta (konkretna stawka, brak ciągle rosnących dodatkowych kosztów) jak i webmastera (świadomość rozsądnego wynagrodzenia) – na pewno pozytywnie wpłynie na charakter współpracy. Jednak solidna wycena nie może opierać się na niewiadomych, dlatego trzymajmy się odpowiedniej kolejności. Najpierw komunikujemy nasze potrzeby, mówimy o oczekiwaniach – a potem otrzymujemy wycenę. Nigdy na odwrót.

Mam pewien budżet, co możecie mi zaproponować?
Możemy również spróbować inaczej.  Jeżeli jesteśmy zdecydowani ile złotówek możemy zainwestować, powiedzmy o tym webdesignerowi. Poinformujmy go na początku o tym jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zlecenie i zapytajmy co może nam w jej ramach zaproponować. Negocjacje staną się wtedy znacznie prostsze, bo ograniczone konkretną sumą. Webdesigner na pewno podpowie nam najkorzystniejsze rozwiązanie!

Dobrze, szybko, tanio. Proszę Wybrać dwie pozycje.

Wszyscy wiemy, że nie można mieć wszystkiego. Z koszyka, w którym znajdują się trzy pozycje: dobrze, szybko i tanio – możemy wybrać tylko dwie. Jeżeli ma być szybko i tanio – nie może być dobrze,  dobrze i tanio – nie może być szybko, a szybko i dobrze – nigdy nie będzie tanio. Jest to uniwersalna prawda branż usługowych.

Wycena nie jest tabu. Solidna wycena musi być indywidualna.
Brak sztywnego cennika usług związanych z projektowaniem stron www, nie wynika z niechęci do upubliczniana swoich stawek. Indywidualna wycena stanowi po prostu trzon dobrej współpracy i zdrowych relacji pomiędzy klientem a webmasterem.

O autorze:

Sandra

Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron www, identyfikacją wizualną i kodowaniem. Charakteryzuje się wysoką impedancją względem poprawek. Chętnie wykorzystuje potencjał kofeiny i cukrów celem zwiększenia swoich mocy przerobowych.

4 komentarze

 1. torpedo (10 rok temu)

  szybko tanio .dobrze,
  to zasada dwóch trzecich lub tzw. triada parametrów usługi… tak chciałem tylko coś dorzucić do tematu 😉

 2. Mateusz Kowacz (10 rok temu)

  Szkoda, że nie mam zajęć już z marketingu – zabłysnął bym na ostatnim sprawdzianie ;P

 3. Sandra (10 rok temu)

  🙂

 4. Maja (8 rok temu)

  szybko i tanio to pojęcia względne, a triada jest możliwa, ale przy prostych stronach – nie każdy potrzebuje skomplikowanych witryn. Mikrostrony można zrobić i szybko i dobrze i tanio 😉

Komentarze

© 2011 Web Designer Magazine. All rights reserved.