Stawka godzinowa za pracę webmastera. Jak się wycenić?

Dodane przez | 29 marca 2011 o godzinie 18:37 | 1 komentarz | Okiem programisty, To skomplikowane! | Tagi: , , , ,

Kwestia ustalenia stawki godzinowej za pracę nie jest rzeczą prostą zarówno dla początkującego webmastera, jak i dla zaprawionego w bojach weterana branży. Wiele osób prosi o pomoc przy wycenie  innych, starając się znaleźć przy tym jakiś punkt odniesienia. Jednak gdy przychodzi nam uwzględnić relacje biznesowe, lojalność klienta czy charakter współpracy – zaczynają się przysłowiowe schody. Jak sobie z tym radzić?

Poznaj prawdziwe koszty swojej pracy!

Podstawą do ustalania satysfakcjonującego wynagrodzenia za godzinę naszej pracy, powinno być określenie ponoszonych przez nas kosztów – niezależnie od tego czy pracujemy w charakterze freelancera czy prowadzimy działalność gospodarczą. Opłaty za energię elektryczną, oprogramowanie, rachunki za telefon, ZUS, Internet, biuro rachunkowe czy paliwo. Niestety bardzo często, zwłaszcza osoby pracujące w domowym zaciszu, wychodzą z założenia, że i tak potrzebują Internetu, rachunki za prąd przyjdą tak czy inaczej, a pakiet Adobe kupili już wcześniej. Widzieliście kiedyś stolarza, który za własne pieniądze kupuje drewno i narzędzia do pracy? Nie? To zacznijcie w końcu obiektywnie patrzeć na swoje wydatki!

Zlecenie czy „zleconko”?

Wyliczenie stawki godzinowej może być w dużej mierze zależne od tego z jak dużym projektem przychodzi do nas klient. Jeżeli mamy mieć zapewnioną pracę na dłuższy okres czasu, powiedzmy miesiąc, to  o godzinowej stawce możemy myśleć raczej w kontekście ryczałtu. W tym przypadku do sumy kosztów dodajemy kwotę, za jaką jesteśmy w stanie żyć na zadowalającym nas poziomie przez przykładowy miesiąc.

Wycena stawki godzinowej dla mniejszych zleceń wygląda zupełnie inaczej. Na pewno nie polega ona na podzieleniu stawki miesięcznej przez liczbę godzin pracy! Niektórzy z niedowierzaniem patrzą na osobę, która godzinę swojej pracy wycenia na 100zł.

100zł netto za godzinę? Przecież to wychodzi  800zł za dzień pracy! 16.800 zł miesięcznie! Jesteś prezesem czy webmasterem?!

Warto jednak zauważyć, że kwota 16.800zł jest osiągalna, tylko w momencie gdy mamy cały miesiąc zapełniony małymi zleceniami liczonymi według stawki godzinowej. W innym przypadku jest to raptem kilka godzin ekstra. Do nieźle opłaconego prezesa nam daleko.

O czym jeszcze warto pamiętać przy ustalaniu stawki godzinowej?

Zarobki wyglądają mniej atrakcyjnie, gdy odprowadzimy od nich podatki. W swoich wyliczeniach warto wziąć zatem pod uwagę, ile zarobionych pieniędzy oddamy do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy również, że w życiu bywa różnie dlatego część pieniędzy powinniśmy odłożyć, chociażby ze względu na ponoszone ryzyko. Niektóre Faktury długo mogą pozostawać nieopłacone przez klientów, którzy czekają na pieniądze od innych. Jeżeli nie pracujemy na etacie – dodatkowe pieniądze przydadzą się na czas choroby. Odłożone pieniądze mogą mieć również pozytywny wpływ na naszą kondycję psychiczną, obniżając poziom stresu wynikającego z życia „na styk”.

Niewymierne czynniki wpływające na wycenę

O ile obliczenie kosztów uzyskania przychodu nie powinno stanowić zbytniego wyzwania, tak określenie czynnika jakości już tak. Przy każdej wycenie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka „miękkich” składowych:

  • doświadczenie zawodowe,
  • wyrobiona marka,
  • odniesione sukcesy,
  • opinie dotychczasowych klientów,

Dlaczego te czynniki są ważne? Zwiększając poziom każdego punktu listy sprawia, że jesteśmy coraz lepszymi fachowcami. Możemy zapobiegać błędom jakie mógłby popełniać lub popełnił nasz klient, oszczędzając jego pieniądze. Jesteśmy w stanie lepiej się z nim komunikować i co za tym idzie lepiej zrozumieć jego potrzeby, bez konieczności odbywania wielogodzinnych spotkań. Przede wszystkim jednak, dostarczamy produkty na coraz to wyższym poziomie, a wszyscy wiemy że jakość musi kosztować.

Podsumowując: patrzcie obiektywnie na ponoszone koszty, realnie oceńcie satysfakcjonujący was poziom życia i dodajcie do tego doświadczenie, markę, odniesione sukcesy i ocenę byłych klientów. Po dokonaniu małych obliczeń i uwzględnieniu kilku zmiennych możecie bez problemu wycenić swoją pracę!

O autorze:

Sandra

Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron www, identyfikacją wizualną i kodowaniem. Charakteryzuje się wysoką impedancją względem poprawek. Chętnie wykorzystuje potencjał kofeiny i cukrów celem zwiększenia swoich mocy przerobowych.

Jeden komentarz

  1. Praca za udział w zyskach. Mam pomysł. Dochodowy. | Web Designer Magazine (9 rok temu)

    […] o wynagrodzeniu pojawia się stwierdzenie, że przecież nic nie tracimy. Jak już wspomniałam we spisie na temat wyceny swojej pracy, zawsze ponosimy jakieś koszty. Zarówno te wymierne (rachunki za Internet czy prąd), jak i te w […]

Komentarze

© 2011 Web Designer Magazine. All rights reserved.