Odpowiedzi na powyższe pytania staną się oczywiste w momencie gdy zastanowimy się nad tym, od czego zależy jakość strony internetowej oraz po co użytkownicy ją odwiedzają. Najprostszym sposobem jest postawienie siebie w roli osoby odwiedzającej naszą stronę www. Czego na niej szukam? Co jest dla mnie ważne? Dlaczego wrócę na tę stronę?
Zawartość strony internetowej to teksty które się na niej znajdują, firmowe logo, zdjęcia w galerii czy załączone pliki w postaci wirtualnej ulotki, dokumentów firmowych lub referencji. To właśnie tego szukają internauci odwiedzający naszą stronę. Przez pryzmat zawartości ocenią naszą firmę jako taką, w której warto zostawić pieniądze lub nie. Dlatego to, ile pracy i wysiłku włożymy w przygotowanie materiałów na stronę, będzie miało istotny wpływ na sukces strony – również ten komercyjny.
Nikt nie zatrudni handlowca, który mówi o firmowej ofercie zdawkowo, niezbyt przekonująco i jakby od niechcenia. Taka osoba nie przekona klienta do zakupów i nie zbuduje pozytywnych relacji biznesowych. Warto uświadomić sobie zatem, że na stronie www handlowcem są nasze teksty, zdjęcia produktów, sposób przedstawienia oferty – innymi słowy: materiały! Nikt nie chce zatrudnić nieskutecznego handlowca w firmie, dlaczego więc nie mamy oporów przed „zatrudnieniem” nieskutecznego handlowca w postaci marnych tekstów na stronie?
Coraz częściej pierwszy kontakt z firmą odbywa się za pomocą strony internetowej. Zastanów się jak jesteś reprezentowany. Pomyśl jak internauta oceni Twój produkt na podstawie tego, co zobaczy na stronie. Czy kupi ten towar? Zainteresuje się usługą?
Jeżeli liczysz na to, że internauta będzie się z Tobą kontaktował, żeby otrzymać więcej informacji na temat Twojej oferty – jesteś w błędzie. W chwili gdy znajdzie je na stronie Twojej konkurencji, zapomni o Tobie i Twojej tajemniczej ofercie. Właśnie straciłeś klienta. Niekompletne i niedbale przygotowane materiały działają na Twoją niekorzyść, wspomagając przy tym bardziej skrupulatną konkurencję.
Nawet najlepsza oferta nie ma racji bytu jeżeli nikt o niej nie wie. Ludzie szukają w Internecie przede wszystkim informacji. Twoja oferta powinna zawierać wszelkie niezbędne dane i parametry, być zachęcająca i wolna od błędów językowych. Nie sil się też na opisanie każdego szczegółu i każdej możliwej konfiguracji. Do tej sprawy należy podejść w sposób zdroworozsądkowy. Napisz tak długą ofertę, aby potencjalny klient poznał ją na tyle dobrze, żeby coś u Ciebie kupić lub skontaktować się z Tobą.
Przygotowanie materiałów na stronę należy traktować na równi z tym jak chcemy się zaprezentować Klientowi w siedzibie firmy. Pokażmy mu się z jak najlepszej strony!
Mateusz Kowacz (14 rok temu)
Ze swojej strony dodam – usability jest kluczem do zdobywania klientów, przy projektowaniu grafiki zawsze uświadamiam to sobie i innym, nie jest ważny garnitur stronki [ma być elegancki, ale nie z baroku]